21-23 лютого 2016 року офіційна делегація Луцької міської ради у складі заступника міського голови Сергія Григоренка, начальника управління туризму та промоції міста, в.о. виконавчого директора Асоціації органів місцевого самоврядування «Шлях Гедиміновичів» Наталії Бунди та начальника відділу збереження культурної спадщини Петра Троневича взяла участь у заходах з нагоди відзначення 700-ої річниці сходження Великого князя Литовського Гедиміна на князівський престол, що проходили в історичній місцевості Каршува.
Заходи відбувалися у м.Скаудвіле, де було побудовано першу дерев’яну фортецю Гедиміна. Офіційна делегація взяла участь в урочистостях з нагоди свята, а також у науково-практичній конференції, темою якої було обговорення історичної важливості землі Каршува – початку шляху Гедиміна. У вітальному слові Сергій Григоренко зазначив: «В теперішній час, дуже складний час для України, ми ще більше відчуваємо родинні зв’язки, закладені династією Гедиміновичів, підтримку та допомогу литовців. Проект «Шлях Гедиміновичів» має на меті значно більше, ніж створення міжнародного туристичного маршруту. Це, насамперед, єднання заради спільного процвітаючого європейського майбутнього». Організатор заходів, Президент громадської організації «Karšuvos būtove» Антанас Гедвілас подякував українській делегації за участь у заходах та наголосив на важливості проекту Шлях Гедиміновичів, який передбачає співпрацю як мінімум п’яти країн на різних рівнях – громадському, урядовому; економічному, політичному, культурно-туристичному тощо.
Čia Skaudvilėje, buvo pastatyta pirmoji medinė Ivangėnų Gedimino tvirtovė -Ivangėnai
Serhijus Hryhorenko sveikinimo kalboje sakė: „Šiais laikais,
labai sunkiais laikais Ukrainai,
dar labiau jaučiame Gediminaičių dinastijos užmegztus giminystės ryšius,
lietuvių palaikymą ir pagalbą.
Gedimino kelias – tai visų pirma projektas bendrą ir klestinčią Europos ateitį.
Trakai XIV a. LIETUVA
NAUJOJI ROMUVA, 48 2019 , N R . 2 ( 607 ) Antanas Gedvilas
Lietuvos panteonas
liko Karšuvoje
K A R A L I AU S G E D I M I N O S A P N A S IR TIKROVĖ
Pradėti reikia nuo pastebėjimo, kad apie Gediminą sužinome tik po jo sapno, žynio Lizdeikos regėjimų išaiškinimo, karališko miesto Vilniaus pastatymo ir paties Gedimino laiškų išsiuntinėjimo po visą Europą 1323 metais.
Natūraliai turėtų kilti klausimas, kas buvo prieš tai. Sapnas tapo legenda, o kartu užburta laiko ir erdvės širma, už kurios niekas nebandė pasižvalgyti jau 700 metų. Atrodo, gyvename sapne, pasakoje, viskuo turime tikėti, lyg patys būtumėme prabudę tik perskaitę Gedimino laiškus.
Pasidalinčiau su skaitytoju įžvalgomis apie būtovę iki Vilniaus įkūrimo. Aptikti faktai, geografinės vietovės, valdovų kilmės nuotrupos, istorinių įvykių chronologija, radiniai ir jų tyrimai pateikia stulbinantį vaizdą apie didingą Lietuvos, ypač Žemaitijos, istoriją.
Aptariamu laikotarpiu, nuo 1219 metų, Žemaitiją sudarė savarankiškos žemės. Svarbiausių žemaičių žemių (kelių ar keliolikos vadinamųjų laukų junginių) centrai buvo Kaltinėnai, Karšuva (dabar Jurbarko, Tauragės, Šilalės rajonai), Jūkainiai, Viduklė, Raseiniai, Ariogala, Betygala, Žeimiai, Labūnava, Kaunas, Panemunė, Knituva, Kolainiai, Kražiai, Šiauliai, Kulėnai, Laukuva, Pagraudė, Medvėgalis, Tverai, Upytė, Varniai (Medininkai), Veižiai, Vangiai.
Žemaičių žemių konfederacija jau nuo XIII a. pradžios buvo viena pagrindinių lietuvių žemių dalių. Žemaitija pirmą kartą netiesiogiai paminėta Voluinės metraštyje, aprašant 1219 m. LDK ir Haličo–Voluinės taikos sutarties sudarymą: anot metraščio, šiai sutarčiai pritarė ir du Žemaičių kunigaikščiai – Gerdvilas ir Vykintas. Svarbi aplinkybė – 1236 metais, po lietuvių pergalės Saulės mūšyje, Teutonų ordinas sukaupė didžiules pajėgas ir ėmėsi revanšo politikos. Kryžiuočių ir Kalavijuočių ordinams susijungus, atsirado poreikis susisiekti ne tik jūra, bet ir sausuma. 1252 metais Karšuvos žemių pakraštyje pastatyta Klaipėdos pilis. Tais pačiais metais per vidaus kovas su Mindaugu žuvo šiaurinių Žemaitijos žemių valdovas Vykintas. Pagrindinė jo pilis stovėjo Tverimente. Pasak Žemaitijos būtovės tyrinėtojo Stasio Kasparavičiaus, tai – Vembutų piliavietė, esanti Tverų apylinkėje1. Po Vykinto žūties sušauktoje žemaičių su eigoje karo vadu buvo išsirinktas Alminas – greičiausiai Karšuvos žemių valdovo Gerdvilo sūnus. Jausdami tiesioginę grėsmę, Karšuvos gyventojai kartu su žemaičiais, sembais, vadovaujami Almino, keletą kartų apgulė naują Klaipėdos pilį, stengėsi ją sunaikinti, bet nesėkmingai. Atsakydamas Ordinas su kitų šalių riterių pagalba surengė baudžiamąjį žygį į Sembą ir ją nusiaubė. Susiformavo ryžtingo, nenugalimo Teutonų ordino įvaizdis. Sunku po daugybės metų įvertinti, ar iš baimės, ar dėl kitų priežasčių 1253 metų liepą Lietuvos karaliumi buvo karūnuotas Mindaugas ir jam buvo pavesta valdyti Lietuvą iki gyvos galvos. Pagal karalių įšventinimo tradicijas Europoje šalies valdovas paveda visas savo žemes šv. Petro globai, o popiežius grąžina valdyti tas žemes įšventintam karaliui, bet jau vasaliteto pagrindu. Lietu- vos, kaip karalystės, pripažinimo atveju reikia pastebėti vieną nusižengimą nusistovėjusioms karūnavimo tradicijoms. Mindaugas padovanoja Teutonų ordinui Livonijoje ne visas Lietuvos žemes, o tik tas, kurios nepasidavė ir kovojo prieš Mindaugo valdžią, bei tas, kurios buvo nu- matytos užimti susijungiant abiems Ordino šakoms. 1254 metų kovo 12 dieną, patvirtindamas tai ir išplėsdamas ki tos pusės Raseinių, Laukuvos, Betygalos, Ariogalos, Dai navos žemių dovanojimą, Mindaugas, Lietuvos karalius, surašo dovanojimo raštą pirmajam Lietuvos vyskupui Kristijonui. Mindaugas, Dievo malone Lietuvos karalius, visiems Kristaus tikintiesiems, kuriuos pasieks šis raštas, [siunčia] pasveikinimą viešpatyje Jėzuje.
Mes norime, idant jūs visi žinotumėte, jog mes, [remdamiesi] saviškių giliai apsvarstytu patarimu, priėmėme garbingąjį tėvą poną Kristijoną ir pasiūlėme jį įšvęsti mūsų karalystės vyskupu, [numa tydami] jį pasiųsti patį paimti savo [vyskupijos valdžią], taip pat paskirdami jam dovanų pusę Raseinių, pusę Betygalos, pusę Laukuvos [žemių]; tam dalykui amžinai atminti šį raštą liepėme su tvirtinti mūsų antspaudu.
Šis aktas sudarytas dalyvaujant ir pritariant mūsų sūnums Rupliui ir Gerstukui, mūsų ištikimam pavaldiniui Parbusiui, tūkstantis du šimtai penkiasdešimt ketvirtaisiais viešpaties metais, kovo 12 dieną.
Iš lotynų kalbos išvertė Marcelinas Ročka
Šiuo raštu buvo įteisinta kryžiuočių veikla dovanoto se žemėse, pavedama vyskupui Kristijonui pačiam įvesti tvarką, tokią, kokia jau buvo įvesta Prūsijoje, Kurše.
Žemaičiams reikėjo veikti. Jie nepasidavė jiems skir tai lemčiai, pasirinko kovą. Išsirinko vadą Alminą, jo vadovaujami tęsė kovą nuo 1252 iki 1260 metų Durbės mūšio. Sumaniai pasirengę ir laimėję Durbės mūšį, žemaičiai patikėjo, kad galima laimėti kovą prieš, atrodytų, neįveikiamas kryžiuočių pajėgas. Pergale ir galimu išsivadavimu patikėjo ir sukilo Prūsija bei daugelis kitų kraštų. Tai buvo pergalė, kuria prasidėjo 162 metus trukęs karas dėl išlikimo, žemių išsaugojimo, prigimtinės savimonės apgynimo.
Žemaičių požiūriu, Mindaugo karūnavimasis pagal Katalikų Bažnyčios tradicijas buvo išdavikiškas, trumparegiškas ir desperatiškas Lietuvos valdovo sprendimas, kurio vėliau jis pats atsižadėjo. Nežinia, ar tai buvo viena iš kelių Mindaugo nužudymo prielaidų, bet po Mindaugo mirties Žemaitija liko pasipriešinimo ir išlikimo kovų avangarde. Lietuvos valstybę apėmė suirutė, karaliaus paieškos iš artimiausios Mindaugo aplinkos buvo sunkios. Galiausiai, po Traidenio ir Daumanto valdymo, 1285 metais, žemaičių kilmės valdovas Butigeidis tapo Lietuvos karaliumi. Žemaičių kilmės valdovų valdymas pasibaigė su Gediminaičių dinastijos pabaiga. Šios įžval gos visiškai prieštarauja susiklosčiusiai istorikų nuomonei, kad žemaičiai Lietuvos valdovų hierarchijoje turėjo tik seniūno titulų. Tai įsigalėjo tik Gediminui perkėlus karalystės sostapilį į Vilnių.
Žemaitijos žemių sudėtis išliko panaši iki 1260 metų, tik po pergalės Durbės mūšyje prie Žemaitijos buvo pri jungta Kuršo žemių dalis.
K U R G I G A L Ė J O B Ū T I L I E T U V O S KARALIŲ MIESTAS?
Istorikai Alfredas Bumblauskas ir Edvardas Gudavičius savo televizijos projekte Būtovės slėpiniai ieškojo galimo XIII amžiaus Žemaitijos valdovo miesto. Ieškota Raseiniuose, kur stovi paminklas Žemaičiui, Viduklėje, Kražiuose, Varniuose, tik ne Karšuvoje, lyg ji nebūtų pri- klausiusi Žemaitijai. Lietuvos karaliaus sostapilio, pagal susiklosčiusias istorines tradicijas, net negalėjo būti. De rėtų laidos autoriams padėkoti už taiklų žodį „būtovė“. Jis panašus į žodį „senovė“ ir apima buvusių įvykių visumą, kurią nagrinėja istorija, archeologija, tautosaka, kalbotyra, kultūrologija, geografija. Pateikiamos įžvalgos kaip tik remiasi išvardytų mokslo sričių tyrimais – vien istorijos šaltinių nepakanka.
Siekiant gilesnio Lietuvos būtovės pažinimo, teks tyrinėjimus išplėsti į svarbiausias istorines ir geografines vietas, turėjusias lemiamos reikšmės valstybės raidai. Viena tokių yra Žemaitijos krašto tyrinėtojo Stasio Kasparavičiaus surasta ir aprašyta Žemaitijos šiaurinių žemių konfederacijos valdovo Vykinto miestas Tverimentas – tvirtovė Vembutuose, Varnių regioniniame parke. Pradėta tyrinėti tik prieš kelis dešimtmečius, plačiau pristatoma Stasio Kasparavičiaus knygoje Žemaitija – paslapčių žemė. Svarbi tvirtovė čia buvo iki 1252 metų, bet po Vykinto žūties jos reikšmė sumenko.
Kita vieta yra Žemaitijos vakaruose – Karšuvos žemių administracinis centras, greičiausiai Karšuvos valdovo Gerdvilo, taip pat žemaičių išsirinkto karo vado Almino tvirtovė, Lietuvos karalių Butigeidžio, Butvydo, Vytenio, Gedimino sostapilis, Pilėnų ir jų vado Margirio žūties vieta Ivangėnuose, Skaudvilės apylinkėse, Tauragės rajone.
I S TO R I N I Ų Į V Y K I Ų A P Ž VA L G A AKTUALIU LAIKOTARPIU
Siekiant didesnio aiškumo, vėl teks sugrįžti prie istori nių įvykių chronologijos. Pergalė Durbės mūšyje buvo lūžio taškas tolesnių istorinių įvykių grandinėje – buvo pakirstas Kryžiuočių ordino tikėjimas savo nenugalimumu. Kitos tautos irgi buvo įkvėptos sukilti ir kovoti dėl savo laisvės. Labiausiai išplito prūsų sukilimas, kuriam numalšinti prireikė 12 metų. Tai buvo įtampos sumažė jimo laikotarpis ir Žemaitijai, ir Lietuvai – buvo galima Lietuvos karalių kaita po Mindaugo nužudymo be didesnių pasekmių valstybės išlikimui, atsikvėpusi Žemaitija padėjo prūsams kovojant dėl laisvės. Ypatinga dalia kliuvo Karšuvos kraštui. Šis buvo labiausiai suinteresuotas, kad Prūsijos sukilimas tęstųsi ir jį visapusiškai palaikė, nes nuslopinus sukilimą Karšuvai būtų iškilusi tiesioginė grėsmė. Ilgainiui prūsų sukilimas buvo numalšintas, apie 1272 metus Kulmo žemėje Kry žiuočių ordinas pasistatė Marienburgo pilį, kurios paskirtis buvo perkelti Teutonų ordino magistro rezidenciją arčiau Lietuvos ir iš čia įgyvendinti tolesnius Lietuvos užkariavimo planus. Tuo metu didysis Ordino magistras buvo įsikūręs Venecijoje. Magistro persikėlimą teko atidėti iki 1309 metų, nes buvo nesaugu dėl galimų lietuvių puolimų. Prasidėjus Prūsijos asimiliacijos procesams, kryžiuočiams atsirado galimybė 1292 (?) metais pastatyti pilį Ragainėje, pačiame Lietuvos pasienyje. Jos paskirtis – vykdyti sisteminius išpuolius (reizus). Kryžiuočiai toliau intensyviai veržėsi giliau į Lietuvos teritoriją ir sistemingai asimiliavo jau užimtas žemes. Numalšinus Prūsijos sukilimą, gana greitai buvo užgrobtos Nadruvos žemės, kiek vėliau – Skalvos. 1285 metais tiesioginė grės mė iškilo Žemaitijai – Karšuvos žemei. Aukaimio istorija gerai atspindi tą baimę ir neviltį, kuri skatino išdavystes.
Aukaimio pilis pirmą kartą paminėta 1285 m., kai į pagalbą pasisiūliusio skalvio Girdilos įtikinti kryžiuočiai pavedė jam 100 karių, „jis ir patraukė su jais prie Aukaimio pilies, tačiau šios pilies vyrai, išdaviko iš anksto įspėti, susibūrė į vieną vietą, staiga juos užpuolė ir nukovė visus, išskyrus kelis, kuriems pavyko pasprukti“ (Petras Dusburgietis. Prūsijos žemės kronika, III, 226). 1290 m. birželio 25 d. lietuviai išžygiavo „iš netoliese buvusios Aukaimio pilies apylinkių su 36 vyrais, patrikdyti plėšikiškais išpuoliais Ragainės broliams ramybę. Artėdami jie metė – kaip reikalauja jų papročiai – burtus, kurie jiems nežadėjo sėkmės. Dėl to tučtuojau pasuko atgal. <...> Todėl brolis Liudvikas iš Libencelės ir brolis Markvardas iš Revelingės su dviem kitais broliais ir 26 ginklanešiais juos pase kę užpuolė viename lauke ir 25 iš jų nukovė“ (ten pat, III, 240). 1292 m. birželio 29 d., po nesėkmingo Veliuonos (Junigedos) puolimo, kryžiuočiai nu sprendė, kad „nedera tuščiomis rankomis grįžti namo. Todėl, įsibrovę į Aukaimio pilies apylinkes, jas nuniokojo degindami ir plėšdami. Paėmę į nelaisvę ir išžudę daug žmonių, pasitraukė su dideliu grobiu atgal. Kadangi šio valsčiaus raiteliai prieš vieną dieną buvo išskubėję į Junigedą, išgirdę triukšmą, kurį broliai buvo ten sukėlę, pasilei do jų persekioti vieni pėstininkai, užstodami kelią viename miške, kurį broliai greitai perėjo ir, lauke juos užpuolę, 12 nukovė, tuo tarpu kiti, pasileidę bėgti, vėliau nė nedrįso rodytis“ (ten pat, III, 247). 1300 m. „brolis Henrikas iš Dobino ir kiti broliai su 200 vyrų įsiveržė į Aukaimio pilies apylinkes ir, su deginęs šešis kaimus, pasitraukė paėmęs į nelaisvę ar išžudęs žmones. Lietuviai vydamiesi ne vieną kartą juos smarkiai puolė, todėl abi šalys turėjo didelių nuostolių sunkiai sužeistaisiais“ (ten pat, III, 276). 1302 m. „vienas lietuvis, vardu Draika, Aukaimio pilėnas... pasiuntė savo sūnų Piną pas brolį Folradą, Ragainės komtūrą, nuolankiai ir pamaldžiai prašydamas padėti jam išsivaduoti nuo stabmeldystės klaidų bei apsisaugoti nuo netikėlių rankų. Tas komtūras, magistro patartas, patraukė su kariuomene prieš Aukaimio pilį... broliams susirengus užpulti šią pilį, tą naktį pilyje sargybą ėjo minėtasis Draika. Dėl to, prisiartinus brolių kariuomenei, jis slapta atidarė pilies vartus, ir broliai, ten įsibrovę, visus išžudė, išskyrus vieną, būtent Sudargo sūnų, kuris vis dėlto buvo sunkiai sužeistas. Paėmę į nelaisvę moteris ir vaikus, sudegino iki pamatų pilį ir papilį, o minėtąjį Draiką nuvedė į Ragainę, kur jis su visa šeima buvo pakrikštytas“ (ten pat, III, 280). Tačiau netrukus pilis vėl atstatyta, nes 1305 m. kovo 7 d. „brolis Eberhardas, Karaliaučiaus komtūras, patraukė su dar didesne kariuomene nei anksčiau link Aukaimio pilies, o vienas tenykštis pilėnas, vardu Svirtilas, tikėjimo ir tikinčiųjų draugas, išdavė pilį broliams, kurie, ten įsiveržę, išžudė visus vyrus, o moteris bei vai kus išsivarė į nelaisvę ir dar kartą iki pamatų su griovė pilį. Tuo tarpu Svirtilas bei visa jo šeimyna nusekė paskui brolius ir priėmė krikšto malonę“ (ten pat, III, 290). Po to pilis buvo atstatyta dar kar tą, nes 1328 m. „Ragainės broliai užpuolė su savo valdiniais, pilėnams bemiegant, Aukaimio papilį ir jį iki pamatų sudegino; neskaitant 4 vyrų, buvusių pilyje, ir saujelės pabėgusių, visi kiti žuvo arba nuo ugnies, arba nuo kalavijo drauge su žmonomis, vaikais, galvijais ir gyvuliais“ (ten pat, Papild., 8). 1329 m. vasarį per kryžiuočių ir Čekijos karaliaus Jono Liuksemburgiečio žygį tarp svarbiausių Žemaitijos pilių buvo paimta ir Aukaimio pilis. Atrodo, po to ji nebeatstatyta, nes 1345 m. jau minimas tik Aukaimio laukas (Vygandas Marburgietis). Tik kaip laukas Aukaimis minimas ir 1385–1395 m. kryžiuočių kelių aprašymuose (W. 6, 7, 26, 27, 51). Po Mindaugo nužudymo 1263 metais Lietuvos kara liais dažniausiai trumpam tapdavo asmenys iš artimiau sios Mindaugo aplinkos, tačiau jie buvo nepasirengę valdyti valstybę. Lietuva atsidūrė tarpuvaldžio laiko tarpyje. Karaliams dažniausiai rūpėjo tarpusavio kovos dėl valdžios. Nuo 1263 iki 1285 metų Lietuvos karaliais buvo Treniota 1263–1264 m., Vaišvilkas 1264–1267 m., Daumantas (Nalšios, vėliau Pskovo kunigaikštis) 1266– 1299 m., Švarnas Danilovičius 1267–1269 m., Traidenis 1268/1269–1281 m. 1281 metais Lietuvos karaliumi tapo mažai istorijoje minimas Daumantas ir valdė iki 1285 metų. Su šio kara liaus valdymo pradžia baigėsi Mindaugo aplinkos kara lių valdymas. Daumantas greičiausiai priklausė kitai šei mai, kuri galėjo būti Gediminaičių dinastijos pradininkė. Istorinės aplinkybės ir įvykių chronologija, vietovių pa vadinimai leidžia teigti, kad šios giminės veikimo zona kaip tik buvo Karšuvos žemė. Vėlesni Lietuvos karaliai Butigeidis, Butvydas, Vytenis, Gediminas priskiriami vienai šeimai. Pasak hum. m. dr. Vytenio Almonaičio, teritorijų prijungimo ir asimiliacijos vidutinis greitis, kada kryžiuočiai pasiekė Karšuvą, krito iki pusės kilometro per metus. Karšuva atlaikė kryžiuočių niokojimus nuo 1285 iki 1336 metų, iš viso 51 metus.
Gediminas matė, kad anksčiau ar vėliau Karšuvą ištiks prūsų, nadruvių, skalvių likimas. Reikia atkreipti dėmesį į aplinkybes, kurios supo Gediminą nuo vaikystės iki jis tapo Lietuvos karaliumi. Gediminas greičiausiai gimė Žemaitijoje, tik nėra aišku, kurioje vietoje, apie 1275 metus. Buvo praėję tik 15 metų nuo pergalės Durbės mūšyje. Dar prieš jam gimstant, vyko prūsų sukilimas. Gediminui buvo patikėta pilių gynyba. Jaunystėje Gediminas vadovavo jūros gynybinei sistemai priklau sančios Padievaičio pilies įgulai. Karšuvoje Gediminas kūrė ir savo šeimą, Ivangėnų tvirtovėje tikriausiai gimė Gediminaičių stulpų atvaizdas nuo jo vaikai. Ivangėnų tvirtovė pagal savo dydį ir paskirtį buvo pritaikyta Lietuvos valdovo rezidencijai. Tvirtovė sudaryta iš dviejų gerai įtvirtintų atskirų vienodo dydžio dalių ir tarnų bei ūkinės dalies. Joje turėjo įsitekti kelių kartų valdovų šeimos. Žiūrint nuo tuometinio viešojo kelio arba iš tolimesnės perspektyvos, nuo dabartinės Skaudvilės atodangos, tvirtovės įtvirtinimai primena Gediminaičių stulpus.
Kaip tik iš Kęstučio (pirmą kartą užfiksuotas Dar chičino plombose) ir Vytauto valdymo laikų ateina Gediminaičių stulpų ženklas. Gediminas gyveno Karšuvoje 1275–1323 metais. Kai išsikėlė į Vilnių, Kęstučiui buvo apie 23, Algirdui – apie 27 metus. Įsižiūrėkime į asme nybes ir matysime, ant kokių pamatų buvo pastatyti Vilnius ir Trakai.
K A M B U V O R E I K A L I N G A S
GEDIMINO SAPNAS
Gediminui 1316 metais tapus Lietuvos valdovu, gyvybiškai svarbu buvo perkelti sostapilį į saugesnę vietą. Greičiausiai apsispręsti jam padėjo Sudargo pilies užėmimas 1317 metais. Sudargo pilis buvo Skalvos žemėse, pritaikyta kontroliuoti laivybą Nemunu, apsunkindama kryžiuočių reisus iš Ragainės į Karšuvą ir visą Lietuvą. Perkelti valstybės valdovo sostapilį į vietą, gerokai nutolusią nuo Ordino užimtų žemių, buvo nelengva: nuo Ragainės iki Ivangėnų – tik dviejų dienų kelias, apie 70 km, galėjo kilti panika, panašiai, kaip kapitonui pirmam pasitraukiant iš skęstančio laivo. Čia padėjo mums žinoma legenda apie Gedimino sapną. Tais laikais žynio išaiškintas sapnas prilygo Aukš čiausiojo valiai, kuriai turėjo paklusti net pats Gedimi nas. Taip buvo patvirtinta naujos pilies vieta ir paskelbta būsima šlovinga Vilniaus miesto ateitis. Nepaisant to, išvengti panikos nepavyko ir, matyt, dėl to 1321 metais Gedimino karvedys Manstas leidosi perviliojamas į kryžiuočių pusę. Tuomet per gana trum pą laiką buvo įkurta pilis Vilniuje. Gediminas jau 1323 metais rašė laiškus iš Vilniaus, kviesdamas atvykti pir- klius, amatininkus. Tvirtovę Ivangėnuose valdyti patikėjo greičiausiai savo broliui Margiriui. Kaip žinome iš istorijos, Gedimino spėjimai pasitvirtino: po 1329 metų jungtinių Euro pos riterių, vadovaujamų Jono Liuksemburgiečio, būrių žygio į Žemaitiją. Svarbu užfiksuoti žygio pradžią: jis prasidėjo nuo Jono Liuksemburgiečio ir Margirio dvikovos. Nusistovėjusiame istorijos pasakojime ši dvikova vaizduojama prie kurio nors svarbaus Žemaitijos centro, dažniausiai prie Medininkų, nes jie laikomi Žemaitijos centru, tad ten turėjo reziduoti Margiris. Pateikiamas pasakojimas neatitinka įvykių nuoseklumo. Viskas stoja į savo vietas tokiu centru laikant Ivangėnų tvirtovę. Dvikovos aprašyme nurodoma, kad Margiris ją pralaimėjo. Jo apsauga įsiterpė į dvikovos eigą ir ji buvo sustabdy ta. Margiris pripažino pralaimėjimą ir pasidavė Jonui Liuksemburgiečiui į nelaisvę. Galiausiai Margiris buvo išpirktas iš nelaisvės ir išsiųstas į vietovę, pavadintą „Yukoine“, greičiausiai – Aukaimį, esantį už 8 kilometrų, su sąlyga, kad nesikiš į žygio eigą. Ši dvikova svarbi tuo, kad, gavęs išpirką, Jonas Liuksemburgietis Margirį ir jo vadovaujamą kraštą laikė garbingu, todėl, užėmus pilis, gynėjai buvo greičiau pakrikštijami, o ne išžudomi. Buvo užimtos visos pagrindinės Žemaitijos ir Karšuvos pilys, palaužta gynybinė Jūros, Akmenos upių sistema. Iš karto po šio žygio žemaičiai pradėjo įrenginėti aukštai nukirstų, užaštrintomis šakomis, netvarkingai suverstų medžių griauzles nuo Dubysos intako į Nemuną ties Seredžiumi iki Jūros upės ištakų. Apsauginės sąvartos greičiausiai buvo padarytos ties riba, skiriančia Karšuvos žemes nuo kitų Žemaitijos žemių. Griauzlės Žemaitiją saugojo apie 40 metų, iki 1371-ųjų. Vytenis Almonaitis, aprašydamas Kaltinėnų krašto puolimus, mini 1371-uosius ir vėlesnius metus.
Kitas jungtinių kryžiuočių pajėgų žygis buvo 1336 metų vasario 25 dieną. Kryžiuočių žvalgyba išsiaiškino, kad Gedimino kariuomenė yra patraukusi į rytus. Progai pasitaikius, sunaikino centrinę Karšuvos pilį, kurios per 1329 metų žygį greičiausiai nelietė. Būtų neužtekę jėgų ją užimti, be to, buvo negarbinga niokoti Margirio tvirtovę jį laikant garbingu valdovu, ištremtu pagal susitarimą nesikišti. Pilėnų apgultis per 1336 metų žygį buvo pagrindinis ir vienintelis žygio tikslas. Karšuvos centro užėmimas buvo labai svarbus laimėjimas, nors grobio teko nedaug ir buvo stebimas tais laikais nedažnas gynėjų susinaikinimas, tikrai nesukėlęs pasigėrėjimo. Kar tu su Pilėnų žūtimi buvo palaužta visa Karšuvos žemė. Ji pradėta asimiliuoti. Išnaikintus krašto gyventojus pakeitė atvykėliai iš kitų valstybių suteikiant jiems žemės. Karšuva buvo pavaldi kryžiuočiams iki 1422 metų Mel no sutarties. Didžiausias liuteronų centras Lietuvoje yra Tauragėje. Karšuvos žemėse liuteronų tikėjimas atsirado vos tik Martinui Luteriui paskelbus savo tezes 1507 me tais – buvo praėję tik 85 metai po Melno sutarties. Gy- ventojų daugumą Karšuvoje sudarė atvykėliai iš Ordino valdytų žemių, tai rodo išskirtinės jų palikuonių pavardės, nebūdingos žemaičiams. Jiems priimant liuteronų tikėjimą, buvęs okupuotas Karšuvos kraštas tapo ir iš dalies liko liuteroniškas. Karšuvos skirtumas nuo kitos Žemaitijos dalies juntamas ir dabar, kai kas net nelaiko jos Žemaitija. Profesorius A. Bumblauskas per projektą Ekspedicija Nemunu jurbarkiškių paklausė, ar jie žemaičiai, šie išsigynė, greičiau save įvardindami lietuviais. Reikia atkreipti dėmesį į daugelį žemėlapių, vaizduojančių Ordinui priklausančias žemes nuo XIV amžiaus vidurio – juose Karšuva priskiriama kryžiuočių valdoms iki Melno sutarties. Nors grąžinta į Lietuvos sudėtį 1422 metais, Vytauto įvardinta tėvonija, kultūriniu požiūriu Karšuva išliko izoliuota iki šių dienų. Džiugina tik tai, kad tautos sąmonėje ji išliko. Karšuvos istorijos Lietuvos partizanai turbūt nežinojo, bet Tauragės, Jurbarko, Šilalės, Kelmės, Raseinių rajonų partizanai labai tiksliai įvardijo savo apygardą Kęstučio vardu. Gimtoji Kęstučio ir kitų gediminaičių tvirtovė Ivangėnuose atsidūrė pačiame Kęstučio partizanų apygardos centre. Kęstučio vardu pavadintas Lietuvos kariuomenės batalionas Tauragėje. Kęstutaičiai dalyvauja talkose tvarkant Ivangėnų tvirtovės augmeniją. Nesiryždami įveikti griauzlių, kryžiuočiai pradėjo statyti pilis palei Nemuną ir organizuoti žygius Nemunu gilyn į Lietuvą. Kalbama apie tendenciją, ne apie paviete. Saugoma piliakalnių teritorija su priepiliais sudaro tik menką viso komplekso dalį. Karšuvos administracinį centrą taip pat sudaro aptarnaujančio personalo teritorija (20 ha), ūkinė-karinė teritorija (30 ha), už Ančios upės esantis IV–V a. Vėluikių kapinynas, už Suvirkštos upės esantis Karšuvos kapinynas (niekaip neužfiksuotas, tačiau dar XX amžiuje ant jo buvo ūkininko Trakšelio sodyba; įsirengdami bulviarūsius, gyventojai rasdavo žmonių kaulų) ir Karšuvos miestas – XIII–XIV a. pirma pusė, dabartinio Karšuvos kaimo teritorija. Tvirtovės teritorija kadaise buvo uždara, su sargyba, vidine kelių struktūra, savita tvarka. Yra išlikę keturi apsauginiai pylimai, kurie padeda nustatyti tvirtovės ribas. Nuo Karšuvos gyvenvietės tvirtovę skyrė Suvirkštos upelis. Galutinai tvirtovė buvo pertvarkyta per 1311 m. per Vytenio karinę reformą. Už Ančios upės, Vėluikių kaime, atkasti ir ištyrinėti trys kapai. Tyrinėjimus 1972 m. vykdė akademikas Dr. Eugennijus Jovaiša su studentais. Tyrimo ataskaitoje užrašyta, kad tai IV–V amžiaus kapai, priskiriami Skalvių laidojimo tradicijoms, labiausiai nutolę į šiaurę nuo visų Skalvių kapinynų. Nuo Ivangėnų tvirtovės juo skiria vienas kilometras. Dabar žinomi Ivangėnų piliakalniai kaip tik yra datuojami apie pirmo tūkstantmečio vidurį. Pagal anuometinius laidojimo papročius, mirusieji buvo laidojami kitoje upelio pusėje. Ančios upė galėjo būti riba tarp gyvųjų ir mirusiųjų pasaulio. Vėluikių laidojimo vieta buvo Ančios upės kilpoje ir sudarė uždarą teritoriją, skirtą mirusiųjų pasauliui. Tad galima daryti išvadą, kad ankstyvieji Ivangėnų piliakalniai priklausė Skalvių tautai..Skaudvilės apylinkėse stovėjo galinga Ivangėnų tvirtovė. Ją sudarė trys piliakalniai ir upelių suformuotos dvi piliavietės, vieno upelio dalijamos į vienodo dydžio te ritorijas. Tvirtovės apsaugos zoną sudaro daugiau nei 100 ha dydžio teritorija. Į nekilnojamų kultūros vertybių sąrašą yra įtraukti; 3462, A764K Piliakalnis su gyvenviete. Mums aktualiu laikotarpiu, antro tūkstantmečio pradžioje, piliakalniai buvo įtraukti į Ivangėnų tvirtovės kompleksą. Ši geografinė tvirtovės padėtis labiausiai atitinka vietą, kurioje 1336 m. vasario 25 d. įvyko Pilėnų tragedija. Pagal paskutinius istorikų ir archeologų duomenis, Ivan gėnai patenka į galimų paieškos vietų sąrašą. Tam buvo linkęs pritarti Tomas Baranauskas, bet iki šiol žinomi du Ivangėnų piliakalniai buvo per maži, kad čia galėtų kau tis apie 9000 abiejų pusių kovotojų. Dėl to labiau tikėtina buvo laikoma Pilių pilis, esanti Kaltinėnuose. Tikslinga būtų pastebėti, kad prie automagistralės Vilnius–Klai pėda, ties aukščiausia automagistralės vieta, yra Prienų piliakalnis. Šis pavadinimas šioje vietoje skamba neįpras tai, nes Prienų miestas yra už 200 km. Pati pavadinimo sandara gali nusakyti bendrinę piliakalnio lokalizaciją. Vadinasi, pilis stovėjo prie anų (kitų) žemių – tai galėtų būti Karšuvos ir Medininkų žemių paribys. O Kaltinėnai galėjo priklausyti kitai Žemaitijos konfederacinei žemei ir atsidūrė už griauzlių gynybinio įtvirtinimo, pastatyto po 1329 metų kryžiuočių žygio. Tokią išvadą galima da ryti dar ir dėl to, kad po Karšuvos užėmimo kryžiuočiai Kaltinėnus pasiekė tik 1371 metais. Pirmiausia Pilėnų ieškoma pagal Trapėnų žemę. Tiesioginis Trappen terram vertimas iš lotynų kalbos gali reikšti „tarpupio žemė“. Tai geriausiai paaiškintų, kad Pilėnai buvo tarpupyje, labai tiksliai nusakant tvirtovės reljefą. Iš tiesų, tvirtovę riboja du upeliai, o trečias ją dalija pusiau. Visi trys upeliai suteka į ketvirtą upę – An čią, pratekančią statmenai šiems trims upeliams. Taigi iš trijų pusių tvirtovės reljefą formuoja natūralūs gamtiniai grioviai su apytiksliai 20 m aukščio šlaitais. Iš ketvirtos pusės teritorija ribojasi su šlapyne ir pereina į lygumą. Is toriniuose šaltiniuose užsimenama: „...tvirtovė buvo ly gioje vietoje ir mes galėjome nuo aukštumos matyti, kas darosi pilies kieme.“ Šis aprašymas taip pat tinka. Yra tokia vieta už tvirtovės ribų, iš kurios matyti aprašomas vaizdas – prie viešojo kelio, nuo tvirtovės apie 100 me trų nutolusi pietvakarių kryptimi. Mažiau tikėtinas yra tradicinis Trapėnų žemės kaip regiono centro, kuriame buvo Pilėnai, aiškinimas, bet tinka ir šis. Už trijų kilometrų nuo tvirtovės yra gyvenvietė, XVI amžiuje buvęs palivarkas, dar dabar yra dvaro liekanų, vadinamų Trepais. Pagal kryžiuočių to meto kelių aprašymą, jie kaip tik turėjo pasiekti Pilėnų tvirtovę praeidami šią gyvenvietę, todėl šioje žemėje galėjo pažymėti tvirtovę. Tad ir tvirtovės lokalizacija, ir jos, kaip regiono centro, svarbumas, ir jos dydis, ir atitikimai istoriniuose aprašymuose leidžia daryti išvadą, kad čia buvo garsieji Pilėnai.
Pagrindinė Karšuvos tvirtovė Ivangėnuose savo dydžiu ir svarba nenusileidžia Klaipėdos, Marienburgo pilims. Tik tokioje piliavietėje galėjo grumtis apie 9000 kovotojų. Karšuvos žemė XIII–XIV a. buvo įtakingiausia visoje Žemaitijoje. Atidesnis stebėtojas, apžiūrėdamas vietovės nuotrauką iš paukščio skrydžio, nesunkiai pa stebėtų šios tvirtovės ribas. Jas formuoja upelių grioviai, dabar apžėlę medžiais. Darius Baronas ir Dangyras Mačiulis surinko visą įmanomą medžiagą apie Pilėnus ir laisviausiai interpre tuojančiu autoriumi pavadino Simoną Grunau, nuro džiusį, kaip atrodė pilies įtvirtinimai. Jis aprašo, kad pilies sienos buvo 83 pėdų aukščio ir 52 pėdų pločio, o prieš jas buvo suformuoti 28 pėdų pločio ir 26 gylio grioviai. Toje vietoje, kur tvirtovė ribojasi su lyguma, buvo reikalingos tokios tvirtos sienos. Jų ilgis galėjo būti apie 500 metrų. Visas pilies sienų perimetras galėjo būti apie 2000 metrų. Sienos visoje pilyje turėjo būti vienodos. 20 metrų aukščio šlaitai ir ant jų pastatyta 6 m aukščio siena kaip tik sudarė 83 pėdų aukštį. Pagal daugelio autorių aprašymuose vyraujantį tvirtovės puolimo naratyvą, kaip tik buvo pasirinkta šturmuoti aukščiausias sienas, skyrusias piliavietę nuo lygios vietovės, prieš tai užpylus griovius. Pavyzdžiui, pabandykime tokias sienas uždėti ant Bilionių piliakalnio (svarstoma kaip galima Pilėnų vieta pagal Stasio Kasparavičiaus įžvalgas) – ten griovių prieš sienas iš viso nebūtų kur įrengti, aikštelė ant piliakalnio per maža, kad tilptų 4000 gynėjų. Kasparo Schützo kronikose skaitome: „Tvirtovė buvo sudeginta, iki pamatų sugriauta ir sulyginta su žeme. Taigi Ordino kariai patraukė atgal į Prūsiją lai mėję daugiau žaizdų nei grobio, išskyrus galvijus, kurių neprotingi žmonės gailėjosi labiau negu pačių savęs.“ Toks aprašymas liudija, kad tvirtovėje buvo ne tik žmonių, bet ir gyvulių. Vien iš šių žodžių galima spręsti apie buvusią didesnę teritoriją negu piliakalnis. Gyvuliai galėjo būti laikomi piliavietę kertančio upelio dauboje. Aiškiai matomi išlikę trys tinkamo nuolydžio takai gyvu- liams suvaryti. Šioje vietoje yra vandens, gyvuliai buvo žemai, saugomi daubos krantų, nesutrugdė gynėjams. Pagrindinis Pilėnų tikslas buvo nepasiduoti gyviems į nelaisvę, antraeilis tikslas buvo sunaikinti turtą, taip pat ir gyvulius. Dar K. Schützas rašo: „Kai jie jau nebegalėjo gintis, Margiris nubėgo į tamsų rūsį arba olą, nužudė savo žmo ną ir įmetė į ugnį.“ Šioje piliavietėje nesunku pastebėti tokią vietą. Čia galėjo būti perdengta dalis siauriausioje tos pačios daubos vietoje. Visos išsakytos įžvalgos buvo patikrintos prieina muose istoriniuose šaltiniuose. Ir istorinių įvykių chro nologija, ir antriniai šaltiniai, kalbantys apie Karšuvos žemę, išdėstytas įžvalgas greičiau patvirtina, o ne panei gia. Tikiuosi, archeologai galės patvirtinti šios tvirtovės buvimą, patikslinti jos ribas. Atsakingos valstybės ins titucijos suteiks pirmenybę šios tvirtovės tyrinėjimams, tam, kad mes apie savo istoriją sužinotumėme kiek ga lima daugiau, kad pirmiau ištirtume savo paveldą Ivan gėnų archeologinėje vietovėje, o ne priešų kryžiuočių pastatytoje tvirtovėje Klaipėdoje. Yra didelė tikimybė surasti karališkų palaidojimų vietas, tiksliau atkurti Pilėnų gynybos veiksmus, surasti gynėjų palaikus. Viskas negalėjo sudegti. ARCHEOLOGINIAI RADINIAI 2015 metais, prieš Vėlines, buvo gauti radinio iš Iva gėnų tvirtovės datavimo tyrimai, patvirtinantys XIV a. Jeigu tiksliau – tyrimų kreivė leidžiasi žemyn ir ties 1336 metais keičia kryptį fiksuodama gana tikslią datą. Radiokarboninį tyrimą atliko Gamtos mokslų instituto branduolinės geofizikos ir radioekologijos laboratori jos mokslininkų grupė, kuriai vadovavo prof. habil. dr. Jonas Mažeika. Šis tyrimas mus priartino prie tikslios vietos – jau nuo 2011 metų išsakau įžvalgas, kad šioje vietoje buvo Pilėnai. 2012 metų vasarį Pilėnų žūties dienai atminti, internetiniame puslapyje Tautos balsas paskelbiau subjektyvų pasakojimą Karšuvos istorija. Su vietove ir aplinkybėmis supažindinau daugelį istorikų, archeologų, kreipiausi į Kultūros paveldo komisiją, Kultūros paveldo departamentą.
2015 metų pirmą gegužės sekmadienį su giminėmis lankėmės Ivangėnų tvirtovėje. Vaikštant po upelio slėnį, kuris dalija tvirtovę į dvi lygias dalis, Konstancija Gedvilaitė pastebėjo gyvūno kaulą. Kaulas gulėjo upelyje; ties ta vieta keletą kartų spyriau į upelio krantą ir išvirto dar du gyvūnų kaulai. Ra dinio vieta nenustebino – kaulai gulėjo ten, kur jų ir reikėjo tikėtis: šios vietos paskirtis buvo suvaryti gyvuliams ypatingomis aplinkybėmis. Dar dabar yra išlikę trys nuo žulnūs takai šlaite. Trys takai tam, kad skirtingų rūšių gyvūnai būtų suginti į jiems skirtus aptvarus: Vis dėlto tyrimas neginčytinai patvirtino XIV amžių. Viena kreivės viršūnė tiksliai atitiko 1336 metų padalą, tai reiškia gyvūno žūties momentą. Sąmoningai, siekiant objektyvumo, tyrėjams nebuvo pasakytos tyrimo aplinkybės. 2015 metais rasti ir ištirti arklio kaulai buvo pačioje upelio vagoje. Prieš dešimtį metų upelio vaga pradėjo gilėti. Apytiksliai 60–70 cm gylyje buvo pastebėti pir mieji kaulai. Upelio vaga kinta ir toliau, ilgiau laukiant, radinius atidavęs upelis gali juos ir sunaikinti, jeigu mes neištirsime kuo greičiau..Labai norėčiau sugrąžinti savo Tėvynei žinojimą apie jos didingą praeitį, garbingiausią pilį Valstybės istorijoje, kurią amžių bėgyje pamiršome kovodami dėl išlikimo. Norėčiau, kad ši vieta būtų lankoma ir prižiūrima. Netgi būtų prasminga būsimiems Valstybės vadovams, prieš pradedant eiti pareigas, prisiekti būtent čia....
Žygaičių liūtas
PRŪSAI VISKAS APIE JUOS
Simon Grunau. Prussian Vocabulary
Prūsai išnykusi baltų tauta, kaip prūsų kalbos vartotojai
Pilenai_ir_Margiris_istorija_ir_legenda
Taip nutikus, jie turėjo atsitraukti.
Bet čia buvo vienas riteris vardu Verneris iš Rondorfo <…>
jis išdalijo dešimt kãpų strėlių ir jomis be perstojo šaudė į pilį
Simonas Grunau apie Pilėnus